DUYURULAR

HABERLER
v

program hakkında

Mekatronik; başta mekanik olmak üzere, elektrik-elektronik ve bilgisayar bilim dallarını, teknolojik talep ve sorunlara çözüm getirmek üzere, bir bütünlük içinde algılayan yeni bir interdisipliner mühendislik felsefesi olarak tanımlanabilir. Sistem entegrasyonu ve tasarımı, güç elektroniği, hareket ve gürültü kontrolü, otomotiv, üretim uygulamaları, otomasyon ve özellikle robotik uygulamaları, tekstil, mikro elemanlar, optoelektronik sistemler, hidrolik-pnömatik sistemler ve benzer sistemler mekatroniğin uygulama alanları arasındadır.

Mekatronik Mühendisliği eğitiminin amacı, temel mühendislik disiplinleri üzerine, yarınların teknolojisini kullanarak, çağdaş ve akıllı ürünler geliştirebilecek donanımlı mühendisler yetiştirmektir. Mühendislik tasarım ve çözümlemelerinde çeşitli CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) araçlarından yararlanılması ile, laboratuvar ortamlarında gerçekçi mühendislik problemlerinden yola çıkmak suretiyle öğrencilerin karmaşık tasarım ve uygulama sorunlarıyla yüz yüze getirilmesi, Mekatronik Mühendisliği programının özellikleri arasında yer alır.

Mekatronik Mühendisliği bölümünden mezun olacak öğrenciler farklı ana mühendislik dalları arasında (makine, elektrik ve bilgisayar bilimi) rahatlıkla hareket edebilen ve iş hayatlarında karşılarına çıkacak problemleri, gerekli teknolojileri seçip kullanarak en iyi yaklaşımla çözebilen kişiler olacaktır. Mekatronik Mühendisliği diplomasına sahip olacak öğrenciler, yüksek teknolojili firmalarda, ileri teknoloji kullanan araştırma, geliştirme laboratuvarlarında, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde, sanayide otomasyona yönelik elektro-mekanik tasarım ve üretimde veya akademik kurumlarda öncelikli iş bulabilme imkânına sahip olacaklardır. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. 

iletişim

Adres: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi

Acarlar Mah. Şehit Ali Karakuzu Sk. No:10 Turgutlu/MANİSA

Telefon: 0 (236) 314 10 10

Faks     : 0 (236) 314 20 20

Eposta  : teknoloji@cbu.edu.tr

 
  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
  • Üniversite Sanayi Koordinasyon Birimi
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik