ENDÜSTRİYEL TASARIM MÜHENDİSLİĞİ


 

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği programı “Mühendislik” ve “Endüstriyel Tasarım” konularının çalışma metotlarını ve ön görülerini birleştirmektedir. Mühendislik nitelikleri ile tasarım yeteneklerini birleştirerek, öğrencilere ürün geliştirme projeleri için mükemmel bir temel yapı hazırlar, bu gibi projeleri yönetme ve geliştirmede beceri kazandırır.

Turgutlu İlçesi ve çevresi hızla sanayileşmekte olup, bu sanayileşmenin gelişen dünya koşullarında teknolojiye dayalı olması kaçınılmazdır. Hızlı bir şekilde makineleşmenin yanı sıra, makinelerin ve imalat süreçlerinin hızlı üretim yapacak şekilde, endüstriyel ürünlerin de müşteri ihtiyaçlarını fazlasıyla tatmin edecek şekilde tasarlanması esastır. Bunu da en iyi yapabilecek meslek dalı Endüstriyel Tasarım Mühendisliğidir. Bu amaçla Teknoloji Fakültemiz bünyesinde bir Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü açılmıştır.

Bölümümüzün temel hedefi; ülkemizde ve dünyada endüstriyel tasarım alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilme, alanlarındaki problemleri tespit edebilme, çözümleme ve uygulama yeteneklerine, araştırma ve geliştirme özelliklerine sahip, sorumluluk sahibi, disiplinler arası çalışmaları yürütebilecek, takım çalışmasına yatkın Endüstriyel Tasarım Mühendisleri yetiştirmektir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisleri birçok disiplinde bilgi sahibi olan, Teknoloji. Üretim, Pazarlama, Müşteri Davranışları, Estetik ve Ergonomi alanlarını birbirine entegre ederek yeni tasarımlar, yeni konseptler, ürünler ya da çözümler bulan uzmanlardır. Mezunlarımız ürün, donanım ve süreçleri içine alan endüstriyel tasarım konularında tasarım, analiz ve çözümleme yeteneğinin yanı sıra, şekiller arasındaki ilişkileri görebilme, tasarlananları ve iki boyutlu çizimleri üç boyutlu nesnelere dönüştürebilme, henüz yapılmamış nesneleri zihninde tasarlayabilme ve çizebilme bilgi ve becerisi kazanacaklardır. Mezunlarımız ayrıca yaratıcı, yenilikçi, araştırmacı ve güzel sanatlara yatkın bireyler olacaktır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümünden mezun olacak öğrencilerimizin istihdam alanı oldukça geniştir. Mezun olacak öğrencilerimiz esas itibariyle endüstriyel üretim yapılan ve ürün geliştiren tüm sektörlerde istihdam edilebilir. Mezunlarımız için Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Uçak ve Gemi İmalat Sanayi, Mobilya Sanayi, Tekstil ve Moda Endüstrisi, Makine İmalat ve Kalıp Sanayi, Savunma Sanayi, Biyomedikal ve Tıbbi Malzeme Üretim Sanayi, Toplu Taşıma Taşıtları Üretim Endüstrisi, Plastik Teknolojisi, Kalite Kontrol ve Gözetim Şirketleri gibi çok geniş istihdam alanları bulunmaktadır.

  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
  • Üniversite Sanayi Koordinasyon Birimi
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik